Nem robbant fel a „Krúdy-bomba”

Nem robbant fel a „Krúdy-bomba”: megmaradhat a gimnáziumi képzés, célba ért a helyi érdekképviselet és a többezres összefogás.

„A Nemzetgazdasági Minisztérium nyitott volt a helyi emberek véleményére, s úgy döntött, megmaradhat a gimnáziumi képzés a Krúdyban” – ez a legfontosabb mondata Borkai Zsolt polgármester és Kara Ákos győri országgyűlési képviselő, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium államtitkára tegnap délutáni közleményének. Nem túlzás azt állítani: az egész város együtt örül a döntésnek. Az iskola kettős működtetésének mikéntje még kérdéses.

A Krúdy-gimnázium megszűnésének hírére több mint 9300 ember, egykori és jelenlegi diákok, Krúdyba készülő fiatalok, szülők, tanárok fogtak össze és kezdtek tiltakozó akcióba a legnagyobb közösségi portálon.

Régi gimnázium, új irányító

Borkai Zsolt és Kara Ákos gyors és hatékony egyeztetéseket folytatott le a Nemzetgazdasági Minisztériummal (NGM) a győri Krúdy-iskola képzésének ügyében, ennek köszönhetően megmenekült a Krúdy gimnáziumi képzése. „A Krúdy Gyula Gimnázium kötelékében továbbra is folytatódhat a diákok két tannyelvű és hagyományos gimnáziumi képzése. Bátran lehet jelentkezni a krúdys gimnáziumi osztályokba a következő, 2016/2017-es tanévre” – áll a közleményben. A polgármester és a képviselő hangsúlyozta: „A Nemzetgazdasági Minisztérium nyitott volt a helyi emberek véleményére, s úgy döntött, megmaradhat a gimnáziumi képzés a Krúdyban. A győri intézményben már a tavalyi évben négyről háromra csökkent az osztályok száma, ugyanakkor az iskoláskorúak létszáma és a munkaerőpiaci igények is folyamatosan változnak, ezért a jövőben újra és újra át kell gondolni, hogy melyik esztendőben milyen képzések, hány osztályban indulnak.”

A népszerű gimnáziumi képzés tehát marad, változás azonban lesz, igaz, ez az oktatást és a diákokat nem érinti: „A többi gimnáziumhoz hasonlóan ezen gimnáziumi osztályok fenntartója és működtetője a jövőben a Klik lesz” – szögezik le a tájékoztatóban. Ez a forgatókönyv nem lepte meg az iskola vezetését, ahogy tegnapi cikkünkben is írtuk, erre számítottak. Július 1-jétől ugyan az NGM-hez került az intézmény a többi szakmát oktató iskolával együtt, de épp a gimnáziumi képzés miatt tudni lehetett, hogy ez csak átmeneti megoldás, hiszen a gimnáziumok a Klebelsberg Intézményfenntartó Központhoz tartoznak (Klik). Az, hogy miként oldják meg a jövőben az iskola szétválasztását, a kettős irányítást, még kérdés, de a gimnázium jövője biztossá vált, s most ez a fontos.

Vége a bombariadónak

Az üggyel kapcsolatban lapunk kereste az iskola igazgatóját és az iskolát jelenleg irányító Szolgáltatási Szakképzési Centrum főigazgatóját, Nagy Attilát is (aki a Krúdy igazgatója volt még az előző tanév végéig), de nem nyilatkozhattak.

Baksa Kálmán, az iskola alapító igazgatója, aki 2005-ig, tizenhét éven át állt a Krúdy Gyula-középiskola élén, a döntésnek szívből örül: „Amikor a hírt meghallottam a gimnázium megszüntetéséről, olyan érzésem volt, mint annak idején az első bombariadókor a Krúdyban. Először megdöbbentem, majd felháborodtam. Örülök, hogy ahogy a bombariadónak néhány órán belül vége volt, úgy a Krúdy-gimnázium sorsa is rövid időn belül megnyugtatóan rendeződött.” Hozzátette: „Nagyjából tízévente elindul hivatalos körökben egy gimnáziumellenes kampány, szembeállítják a gimnáziumi és a szakmai képzést, pedig erre egyáltalán nincs szükség. Nyilvánvalóan szükség van kiváló szakmunkásokra, de a kiváló esztergályosok mellett orvosokra, mezőgazdászokra, mérnökökre is. A négyes-ötös diákok a jövőben sem fognak szakiskolába jelentkezni.” Az egykori igazgatónak sosem kellett átélnie azt, hogy a feje fölött hoznak döntést az iskolát érintő kérdésben, mint mondta, „ez ellentétes a demokrácia alappillérével”.

Úgy véli: „Megdöbbentő, hogy egy minisztériumi bürokrata előzetes helyi tájékozódás, háttérismeret, a helyi önkormányzattal, az iskola vezetésével való egyeztetés nélkül döntést hozhat egy iskola bezárásáról. Ha tájékozódott volna, ha megnézte volna a fontos mutatókat – a nyelvvizsgázók és a továbbtanulók arányát, az érettségi és versenyeredményeket vagy a minisztérium középiskolai rangsorait –, akkor eszébe sem jutott volna ezt a döntést meghozni.” Baksa Kálmán, aki 2005-ben Győr díszpolgára lett, úgy látja, hogy ismét bebizonyosodott, hibás az oktatás centralizált irányítása: „A központi irányítás már sokszor megbukott. Helyben látni és tudni azt, hogy mire van igény. Köszönöm, hogy az iskola diákjai és tanárai mellé, a gimnázium megmaradásáért kiállt Borkai Zsolt polgármester úr és Kara Ákos képviselő úr is és célt értek.”

A Széchenyinek is fontos

A Krúdy a Széchenyi István Egyetem egyik bázisiskolája. Számos hallgató onnan kerül ki, ezért is méltatta a döntést Földesi Péter rektor: „Rossz üzenet lett volna, hogy miközben tudományegyetemet építünk, gimnáziumi osztályok szűnnek meg Győrben. Győrt a feldolgozóipar, az autóipar fémjelzi, de szellemi és kulturális központ is. A Széchenyi bővülni szeretne, több tudományterületben is kitűnni a műszaki képzés mellett, ehhez pedig szükség van a gimnáziumokra, a Krúdyra is.”

A Krúdyban holnap lesz nyílt nap, a gimnáziumi és a két tannyelvű szakközépiskolai osztályokról lesz tájékoztató a felvételi előtt álló nyolcadik osztályosoknak, akik most már szívük szerint választhatnak.

Forrás: Kisalföld, Győr-Moson-Sopron megyei napilap, 2015. november 10. Zsenák-Kiss Szimóna